Když se řekne brynza, každý si k ní hned přiřadí právě Slovensko. Je to ale omyl, brynza se ve skutečnosti vyrábí i konzumuje takřka v celé východní Evropě. V každé zemi se vyrábí trochu jinak, někde do ní přidávají také různé bylinky a jiné příměsi. Brynza pochází stejně jako její název z Rumunska, k nám se ale dostala právě přes Slovensko v souvislosti s kočováním. Jedná se o měkký ovčí sýr se slanou příchutí a celou řadou zdraví prospěšných látek. Správná brynza by měla být vyrobena z nepasterizovaného mléka, které významně podporuje trávení. Některé výzkumy navíc tvrdí, že pomáhá upravovat krevní tlak a účinně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Prokazatelné ale je, že taková brynza obsahuje asi 20 druhů různých mléčných bakterií, což je o mnoho více než v klasických jogurtech.
Přestože máme zatím brynzu spojenou převážně s tradičními haluškami, je její využití daleko širší. Jemně slaná chuť tohoto lahodného sýra se například skvěle hodí právě do polévky, které dodá hedvábnou strukturu a nezapomenutelnou chuť.
Zdroj: kuchyne.dumazahrada.cz
Suroviny:
- 400 g brambor (3 větší)
- 1 velká cibule
- 1,5 l vývaru
- větvička libečku
- 1 lžička mletého kmínu
- 150 g brynzy + k podávání
- 1/2 balení uzeného tofu
- 1 lžíce oleje
- 1/2 lžičky uzené papriky
- 1/2 lžičky sušeného česneku
- špetka soli
- jarní cibulka
- starší chléb na krutony
Tofu nakrájíme na drobné kostičky, přidáme olej, koření, sůl a necháme chvilku marinovat. Brambory i cibuli oloupeme, nakrájíme na menší kousky, zalijeme vývarem, přidáme libeček, kmín a lehce osolíme. Vaříme do změknutí. Poté do horké polévky rozdrobíme brynzu a rozmixujeme dohladka. Dle chuti dosolíme. V pánvi nejdřív nasucho opečeme chléb nakrájený na kostičky. Poté chléb vyndáme a na pánvi opečeme tofu, dokud není krásně křupavé. Při podávání polévku posypeme nadrobenou brynzou, opečeným tofu, nasekanou jarní cibulkou a chlebovými krutonky.
Žádné komentáře:
Okomentovat