Při vší té záplavě mungo a adzuki fazolí, čočky různých barev a původu, cizrny a sóji mám občas pocit, že tradiční luštěniny už vyšly z módy. Není to na jednu stranu trochu škoda? Proti inovacím v použitých surovinách rozhodně nic nemám, naopak, jen bychom někdy možná měli vzpomenout i na věci, ze kterých vařily už naše babičky. Navíc hrách je velmi sytý a vydatný, v kombinaci se zeleninou a obilovinami poskytuje bílkoviny vysoké kvality, čímž je cenný zejména právě pro ty, kteří vyřadili maso ze svého jídelníčku. U nás jsou k dostání dvě odrůdy, zelená a žlutá. Není mezi nimi chuťově velký rozdíl a obě se stejně dlouho vaří.
Suroviny (2 porce):
- 2 cibule
- 3 stroužky česneku
- 3 větší rajčata
- 150 g půleného žlutého hrachu
- 300 ml zeleninového vývaru
- 1 lžička zelené curry pasty
- sůl, pepř
- olej
Mrkev
- 3 střední mrkve
- 2 lžíce olivového oleje
- šťáva z 1 pomeranče
- 2 lžíce třtinového cukru
- 1/2 lžičky římského kmínu
- sůl, pepř
Cibuli a česnek oloupeme. V hrnci rozpálíme olej a cibuli pokrájenou na půlkolečka na něm necháme zesklovatět. Poté přidáme česnek nakrájený na plátky a společně restujeme dozlatova. Rajčata rozkrájíme na menší kostičky a přidáme ho hrnce. Lehce osmažíme, vsypeme hrách a důkladně promícháme. Zalijeme vývarem tak, aby bylo vše ponořené. Osolíme, opepříme a pod pokličkou dusíme zhruba 30 minut. Postupně přiléváme vývar vždy poté, co se vsákne.
Mezitím oškrábeme mrkev a nakrájíme ji na kostičky. V pánvi zlehka rozehřejeme olej, přilijeme pomerančovou šťávu, přidáme třtinový cukr a necháme rozpustit. Následně vhodíme mrkev, osolíme, opepříme, a přidáme římský kmín. Přikryjeme poklicí a dusíme, dokud se většina tekutiny neodpaří. Poté poklici sundáme a za stálého míchání necháme mrkev zezlátnout.
Žádné komentáře:
Okomentovat