Tempura je v současnosti známá jako japonské jídlo, ale má původ v Evropě - do Japonska se dostala v polovině 16. století s mořeplavci z Portugalska. V Japonsku se tempura se nazývají všechna jídla, připravovaná obalením v těstě ze speciální mouky a pak smažená v rozpáleném oleji. Při tomto způsobu přípravy si potraviny udrží šťávu i přirozenou chuť. Nejčastěji se obalují a smaží kousky ryb, mořské plody, měkká masa, zelenina a žampiony, ale použít se může v podstatě téměř každá potravina, kterou je možné obalit a smažit. Na originální japonské těsto se používá rýžová mouka, v Evropě se ale často nahrazuje moukou kukuřičnou nebo i pšeničnou. V některých případech se do mouky přidává celé vajíčko, bez něj je ale těstíčko křupavější. V každém případě se ale mouka rozmíchává ledovou vodou. To je podstata tempury, protože pouze ledové těsto se v rozpáleném oleji stane opravdu maximálně křupavým.
Suroviny:
- 1000 g mix zeleniny
- brokolice
- červená paprika
- lilek
- cuketa
- žampiony
- cibule apod.
- 200 g hladké mouky (nejlépe rýžové nebo kukuřičné)
- 2 lžíce kukuřičného škrobu
- 300 ml ledové sody
- led
- šťáva z 1/2 citronu
- sůl
Omáčka:
- 5 lžic sójové omáčky
- 2 lžíce rýžového octa
- 2 lžíce vody
- 1 lžíce medu
- kousek čerstvého zázvoru (asi 2 cm)
Salát:
- 1 velká bílá ředkev (kulatá či dlouhá - asi 400 g)
- 2 lžíce medu
- 2 lžíce rýžového octa
- 1 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce černého sezamu
Sodovku dáme předem alespoň na hodinu do mrazáku. Poté ze všeho nejdříve připravíme salát. Ředkev očistíme, případně oloupeme a nastrouháme nahrubo. V mističce prošleháme sójovou omáčku s medem a octem a nalijeme k ředkvi. Přidáme sezam a dle chuti přisolíme. Salát dáme do lednice a následně připravíme omáčku pouhým promícháním všech tekutých ingrediencí s na jemno nastrouhaným zázvorem. Také odložíme.
Zeleninu nakrájíme na menší kousky (brokolici na růžičky, papriku na plátky, cuketu na
(půl)kolečka...). Hladkou mouku důkladně smícháme se škrobem, solí, citronovou šťávou a ledovou sodou. Přidáme zhruba 5 kostek ledu.V hluboké pánvi rozpálíme vyšší vrstvu oleje. Správnou teplotu vyzkoušejte kápnutím trošky těstíčka - pokud okamžitě vyplave na povrch. můžete začít. Jednotlivé kousky zeleniny namáčíme do těstíčka, necháme zlehka okapat a vkládáme do oleje. Vždy však smažíme jen pár kousků, aby nedošlo k výraznému snížení teploty oleje. Zeleninu necháme z obou stran lehounce zezlátnout, ne však dlouho - celkem asi 2 minuty, a pokládáme na ubrousek. Podáváme ihned, se salátem a omáčkou.
Žádné komentáře:
Okomentovat